Statystyka
Menedżerowie firm zajmujących się obrotem węglem twierdzą, że choć sprzedaż tego paliwa waha się z roku na rok, to ogólny trend wskazuje na wzrost sprzedaży. Świadczą o tym również dane Departamentu Statystyki: w 2000 r. na Litwie sprowadzono 7 tys. ton. ton węgla kamiennego, w 2012 r. -318,9 tys. ton (w tym węgiel importowany przez przedsiębiorstwa przemysłowe). Węgiel podbitumiczny – odpowiednio 118,8 i 1,1 tys. ton.
Na wzrost zużycia węgla w Europie zwrócił uwagę także tygodnik The Economist, w artykule z 5 stycznia br. zatytułowanym „Węgiel w bogatym świecie. wzrosła łącznie o 3,3%, aw 2012 roku. – kolejne 3 proc. W Europie węgiel wykorzystywany jest głównie do wytwarzania energii elektrycznej.
Na Śląsku węgiel był popularnym paliwem w czasach sowieckich, ale nawet dzisiaj firmy sprzedające kotły na paliwo stałe zauważają, że coraz więcej klientów patrzy na kotły węglowe.
Ludzie są pragmatyczni, po kalkulacji ceny i ciepła węgla, a po ocenie dostępności paliwa wybierają nie najbardziej ekologiczny, ale niezawodny rodzaj paliwa – mówi ekspert. Mówi, że cena pelletu produkowanego z węgla na terenie ich firmy nie zmienia się od czterech lat, a stali klienci i emeryci otrzymują zniżki, dzięki czemu pozostają lojalni wobec paliwa.
Ekspert mówi, że zauważył, iż kotły węglowe cieszą się popularnością tam, gdzie węgiel jest bardziej dostępny lub gdzie tradycje tego paliwa istnieją od dawna.
Węgiel – paliwo gorące
Kiedy odbyła się publiczna debata na temat tego, dlaczego takie ciepłownictwo jest tak drogie w Polsce, ekspert , porównując ceny ciepła i paliw , wskazał, że prawie połowa ciepła pochodzi ze spalania węgla w elektrociepłowniach. Dwa główne powody, dla których Ludzie spalają węgiel, to możliwość taniego transportu go statkiem oraz barwienie tego paliwa.
Barwienie węgla – 5500-7000 kcal/kg. Porównajmy: drewno opałowe – 1500-3500 kcal/kg, pellet drzewny – ok. 4000 kcal/kg.
To prawda, że w porównaniu z innymi paliwami stałymi największą zawartość popiołu ma węgiel – ok. 10-12 proc. Oznacza to, że przy spalaniu węgla nie będzie tak rzadko zabierać popiół z kotła. W przemysłowych kotłach dużej mocy proces ten jest zautomatyzowany.
Sprzedawcy kotłów uważają za przestarzałe przekonanie, że spalanie węgla to zapach siarki i zanieczyszczenie środowiska. „Tak było w przeszłości, kiedy duże ilości dwutlenku siarki były uwalniane do środowiska z prymitywnych kotłów. Teraz dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów z wtórną komorą spalania i dobrej jakości węglem można zapomnieć o zanieczyszczeniach i zapachu siarki. W końcu technologia nie stoi w miejscu, 80 procent nowoczesnego automatycznego kotła trafia do środowiska. mniej zanieczyszczeń niż z prostego, prymitywnego starożytnego kotła” – ekspert branży
Granulki węglowe, ekogroszek, pył i … czystość
Aby pelety węglowe dobrze się paliły, muszą być przygotowane: umyte, bez zanieczyszczeń i zmiażdżone. Wszystko to odbywa się w zakładzie produkcyjnym Gedaleks, gdzie węgiel pakowany jest w worki po 25 kg, miał w zależności od potrzeb pakowany w kawałki po 25-50 kg.
Granulki, ekogroszek to kawałki węgla, gdy mają wielkość od 5 do 25 mm, a pył lub piasek mają wielkość od 0 do 5 mm.
Ale spalanie węgla, a zwłaszcza pyłu węglowego, oznacza posiadanie w domu pomieszczenia pokrytego sadzą, a gdy się z niego wyjdziesz, prawdopodobnie od razu potrzebujesz prysznica? Ekspert mówi, że i ten mit jest przestarzały. „Od dawna sprzedajemy zarówno pellet węglowy, jak i pył kamienny w workach. Zbiorniki kotłowe są wygodne i nadają się do opróżniania worków, worek wkłada się do nich i dopiero wtedy opróżnia się jego zawartość, dzięki czemu w otoczeniu praktycznie nie ma pyłu węglowego. Oczywiście kotłownia – nie sprawna i będzie w niej pył opałowy, ale na pewno nie tak bardzo, jak to sobie wyobrażano – mówi.
Proste kotły opalane są węglem i drewnem opałowym
Kotły węglowe różnią się od kotłów opalanych drewnem tym, że palenisko i komora spalania są mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ ciepło węgla jest wyższe niż drewna opałowego. Dlatego też, spalając drewno opałowe w kotle węglowym, wydajność kotła jest zmniejszona, a ze względu na wielkość paleniska drewno opałowe musi być często ładowane.
Jeżeli węgiel jest spalany w kotle przeznaczonym wyłącznie do spalania drewna opałowego, istnieje ryzyko, że woda zagotuje się ze względu na dużą moc kotła i systemu grzewczego, jeśli zostanie on załadowany do dużego paleniska. Istnieje również ryzyko zapalenia się kotła, ponieważ kotły opalane drewnem wykonane są ze stali, której grubość i właściwości nie są dostosowane do temperatury spalania węgla.