Rozwiercenie komina zalecane jest w przypadku stwierdzenia nieszczelności kominów w budynkach mieszkalnych. Jeśli zauważysz nadmierne nagromadzenie sadzy w kominie, jest to pewny znak, że powinieneś jak najszybciej skontaktować się z nami. Frezowanie komina zalecane jest również wtedy, gdy przekrój komina jest zbyt mały, aby można było w nim zastosować stosowany kocioł na paliwo stałe.

Remont komina jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego systemu odprowadzania spalin z paleniska do atmosfery. Ciemne plamy na powierzchni komina, charakterystyczny zapach dymu w domu, brudne krokwie, pęknięcia w ściance działowej między pokojem a kominem to ostatnie dzwonki, że komin wymaga naprawy.

Jak więc oszacować koszt naprawy komina spalinowego? Jak zawsze ceny naprawy i renowacji komina zależą od kilku czynników. Zwykle około 30-50 zł za metr, co oznacza, że ​​cały projekt będzie kosztował tysiące złotych. Jeśli komin ma pomieścić więcej kanałów wentylacyjnych, warto je pogrupować. Spowoduje to łatwiejszy przepływ pracy i niższe cenny.

Ile kosztuje budowa komina ceramicznego? Koszt zakupu samego komina szacuje się na około 2500-3000 zł. Są też tańsze oferty, ale szukając okazji, sprawdź gwarancję producenta. Oszczędzanie kilkuset złotych na dłuższą metę może się nie opłacać. Komin do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania kosztuje około 1000 zł.

Dobrym sposobem na skuteczną renowację jest również uszczelnienie – przerzedzenie komina za pomocą specjalnej masy SKD. Pozwoli to na sprawne doposażenie kanałów odprowadzania spalin. Należy jednak pamiętać, że przed wykonaniem takiego uszczelnienia należy odpowiednio oczyścić wnętrze komina.

Czyszczenie komina – Jest to podstawowa czynność, którą należy wykonać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych. Warto usunąć popiół i sadzę, które gromadzą się na wlocie do komina. Co prawda taką czynność moglibyśmy wykonać sami, ale bardziej wskazane jest wezwanie kominiarza. Specjalista powinien dokładnie wyczyścić komin i sprawdzić wentylację komina. Sprawdź również szczelność ścian znajdujących się pomiędzy kanałami wylotowymi komina. Po oczyszczeniu komina powinniśmy również sprawdzić stan wewnętrznych elementów komina. Do oświetlenia wnętrza komina użyliśmy latarki, którą powoli opuszczaliśmy do wlotu komina. Jeśli dostęp do nasady komina jest utrudniony, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego kominiarza.

Jak prawidłowo przeprowadzić rozwiercenie komina

 1. Rozpoznanie problemu: Rozwiercenie komina jest zalecane w przypadku stwierdzenia nieszczelności kominów w budynkach mieszkalnych. Jeśli zauważysz nadmierne nagromadzenie sadzy w kominie, jest to pewny znak, że powinieneś jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą. Inne sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę naprawy komina, to ciemne plamy na powierzchni komina, charakterystyczny zapach dymu w domu, brudne krokwie czy pęknięcia w ściance działowej między pokojem a kominem.
 2. Oszacowanie kosztów: Koszt naprawy i renowacji komina zależy od wielu czynników. Zwykle wynosi około 30-50 zł za metr, co oznacza, że cały projekt może kosztować tysiące złotych. Jeśli komin ma pomieścić więcej kanałów wentylacyjnych, warto je pogrupować, co spowoduje łatwiejszy przepływ pracy i niższe ceny.
 3. Wybór odpowiedniego komina: Koszt zakupu samego komina ceramicznego szacuje się na około 2500-3000 zł. Są też tańsze oferty, ale pamiętaj, że oszczędzanie kilkuset złotych na dłuższą metę może się nie opłacać. Komin do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania kosztuje około 1000 zł.
 4. Renowacja komina: Dobrym sposobem na skuteczną renowację jest uszczelnienie – przerzedzenie komina za pomocą specjalnej masy SKD. Pozwoli to na sprawne doposażenie kanałów odprowadzania spalin. Należy jednak pamiętać, że przed wykonaniem takiego uszczelnienia należy odpowiednio oczyścić wnętrze komina.
 5. Czyszczenie komina: Jest to podstawowa czynność, którą należy wykonać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych. Warto usunąć popiół i sadzę, które gromadzą się na wlocie do komina. Choć taką czynność moglibyśmy wykonać sami, bardziej wskazane jest wezwanie kominiarza. Specjalista powinien dokładnie wyczyścić komin i sprawdzić wentylację komina. Po oczyszczeniu komina powinniśmy również sprawdzić stan wewnętrznych elementów komina. Jeśli dostęp do nasady komina jest utrudniony, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego kominiarza.

Adaptacja komina spalinowego na komin wentylacyjny dla pompy ciepła przy pomocy rozwiercenia komina

 1. Rozpoznanie potrzeby: Przy instalacji systemu ogrzewania za pomocą pompy ciepła, komin spalinowy przestaje pełnić swoją pierwotną funkcję. W takim przypadku, adaptujemy go na komin wentylacyjny, który poprawia cyrkulację powietrza w budynku.
 2. Ocena stanu komina: Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie stanu komina. Komin musi być wolny od pęknięć, uszkodzeń i nieszczelności, które wpływają na jego zdolność do skutecznego przewodzenia powietrza. Jeśli komin jest w złym stanie, konieczne jest jego rozwiercenie i naprawa.
 3. Rozwiercenie komina: Proces rozwiercenia komina polega na usunięciu wszelkich przeszkód, które utrudniają przepływ powietrza. Usuwamy sadzę, popiół i inne zanieczyszczenia, które mogły się gromadzić przez lata użytkowania komina jako kanału spalinowego.
 4. Uszczelnienie komina: Po rozwierceniu komina, następnym krokiem jest jego uszczelnienie. Używamy do tego specjalnej masy uszczelniającej, która zapewnia szczelność i wytrzymałość komina.
 5. Instalacja systemu wentylacji: Po uszczelnieniu komina, instalujemy system wentylacji. System ten musi być zaprojektowany tak, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, niezbędny do efektywnego działania pompy ciepła.
 6. Konserwacja i czyszczenie: Po zakończeniu procesu adaptacji, komin wentylacyjny wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia, aby zapewnić jego długotrwałe i efektywne działanie. Zaleca się przeprowadzanie regularnych przeglądów i czyszczenia komina przez doświadczonego kominiarza.