Site icon Bitprojekt – renowacja kominów

Rekuperacja w spalinowych przewodach kominowych

Przewody spalinowe dla systemu rekuperacji

Przewody spalinowe dla systemu rekuperacji

W ostatnich latach obserwujemy rosnący trend wśród właścicieli domów, którzy wcześniej korzystali z kotłów na paliwo stałe, do decydowania się na instalację nowoczesnych pomp ciepła lub kotłów na gaz. Ta zmiana jest podyktowana wieloma czynnikami, w tym dążeniem do większej efektywności energetycznej, obniżenia kosztów eksploatacji, a także troską o środowisko.

Podczas takiej modernizacji, przewody spalinowe, które wcześniej były niezbędne do odprowadzania spalin z kotłów na paliwo stałe, stają się zupełnie zbędne. Jednakże, zamiast o nich zapominać, coraz częściej właściciele domów decydują się na ich ponowne wykorzystanie, ale w zupełnie innym celu – jako integralną część nowoczesnych systemów wentylacyjnych.

Wykorzystanie istniejących przewodów spalinowych do celów rekuperacji pozwala na znaczne oszczędności, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów, które byłyby związane z instalacją nowych przewodów. Ponadto, taka przeróbka jest również bardziej przyjazna dla środowiska, gdyż ogranicza ilość generowanego odpadu.

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które pozwala na wykorzystanie starych przewodów spalinowych, jest instalacja systemów rekuperacji. Dzięki nim, ciepło, które wcześniej było marnotrawione i uchodziło przez komin, teraz może być odzyskane i wykorzystane do podgrzewania powietrza zasysanego z zewnątrz. To nie tylko przyczynia się do dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, ale również poprawia jakość powietrza wewnątrz budynku, co ma pozytywny wpływ na komfort i zdrowie mieszkańców.

W ten sposób, modernizacja systemów grzewczych nie tylko przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynków, ale również pozwala na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest to doskonały przykład, jak innowacyjne technologie i odpowiednie planowanie mogą przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonych i efektywnych energetycznie domów.

Przystosowanie komina spalinowego do funkcji kanału wentylacyjnego

Przystosowanie komina spalinowego do funkcji kanału na potrzeby rekuperacji to proces, który wymaga wykonania kilku kluczowych prac.

Wszystkie prace związane z kominem powinny być wykonane przez doświadczonego fachowca, ze względu na bezpieczeństwo i zgodność z przepisami budowlanymi. Dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach.

Przewody spalinowe jako kanały wentylacyjne na dla rekuperacji

Przewody spalinowe mogą być dostosowane do funkcji kanałów wentylacyjnych dla systemów rekuperacji, ale proces ten wymaga odpowiednich prac i spełnienia pewnych warunków.

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystywania go do podgrzewania świeżego powietrza zewnętrznego, które jest doprowadzane do wnętrza. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku, a także poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Przewody systemu rekuperacyjnego można umieścić w kominach spalinowych, co jest często praktykowane podczas modernizacji systemów grzewczych w budynkach. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury budynku i uniknięcie konieczności montażu dodatkowych przewodów.

Jednakże, przed przystąpieniem do instalacji przewodów rekuperacyjnych w kominach spalinowych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie tych kominów. W szczególności, przewody spalinowe muszą zostać poddane procesowi frezowania komina.

Frezowanie komina to proces mechanicznego czyszczenia ścianek komina, który pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak sadza, resztki spalin czy inne osady. Jest to niezbędne, aby zapewnić odpowiednią przepustowość dla przewodów rekuperacyjnych i zapobiec ewentualnym problemom z przepływem powietrza.

Po przeprowadzeniu frezowania, przewody rekuperacyjne są bezpiecznie zamontowane w kominach spalinowych, a system rekuperacji działa efektywnie, zapewniając komfort termiczny i świeże powietrze w całym budynku.

W przypadku domowej rekuperacji, często stosuje się kanały spiralnie zwijane sztywne typu spiro oraz kanały elastyczne – flexy. Coraz większą popularność zdobywają jednak elastyczne kanały z tworzywa sztucznego do dystrybucji powietrza.

Elastyczne, okrągłe przewody wentylacyjne FLX wykonane z wysokiej jakości tworzywa PE (polietylenu o dużej gęstości – HDPE) do rekuperacyjnych systemów wentylacyjnych, dzięki małej średnicy – dostępne średnice 63, 75 i 90 mm – pozwalają ukryć instalację w warstwie izolacji stropu, wylewkach, lub sufitach podwieszanych.

Przewody te charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną i szczelnością, a zewnętrzne karbowanie (falowanie) przewodu nadaje dużą elastyczność przez co montaż jest niezwykle prosty w wykonaniu. Warstwa wewnętrzna przewodów elastycznych FLX jest gładka dzięki czemu opory przepływu powietrza są niskie.

Pamiętaj, że wszelkie prace związane z dostosowaniem przewodów spalinowych do systemów rekuperacji powinny być wykonane przez doświadczonego fachowca, ze względu na bezpieczeństwo i zgodność z przepisami budowlanymi.

Zalety dostosowania kanałów kominowych na kanały wentylacyjne

Adaptacja starych kominów na kanały wentylacyjne dla systemów rekuperacji to decyzja, która przynosi wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

Podsumowując, adaptacja starych kominów na kanały wentylacyjne dla systemów rekuperacji to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Dzięki niej można nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia.

Exit mobile version