Kiedy dachy, kominy, świetliki dachowe, wyłazy dachowe lub kominki wykazują ślady poplamienia lub przebarwienia, może być wiele przyczyn. Niezależnie od tego, czy plamy znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz, NIE mają atrakcyjnego wyglądu i mogą oszpecać Twój dom. Dziś pomożemy Ci dowiedzieć się, jak rozpoznać rodzaje plam z komina.

Jak usunąć plamy i zacieki na ścianie z komina? Co powoduje plamy na kominie ceglanym?

Istnieje wiele przyczyn brzydkich przebarwień w wielu różnych postaciach – łat lub plamek we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach.

Niezależnie od tego, czy kominy na Twoim dachu są wykonane z cegły, kamienia, prefabrykatów drewniano-metalowych, czy nawet pokryte sztukaterią, nadal jesteś narażony na różnego rodzaju problemy z plamami w kominie.

Większość z tego, co tutaj omówimy, dotyczy plam na porowatych materiałach murarskich, ale porozmawiamy też trochę o rdzy na prefabrykatach.

Najczęstsze powody, przez które powstają plamy i zacieki na przewodach kominowych

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, oto najczęstsze przyczyny powstawania różnego rodzaju plam na kominach lub innych konstrukcjach, takich jak cegła/kamień, ściany, gonty asfaltowe/dachy i oczywiście kominki:

 • Wzrost glonów
 • Kreozot
 • Korozja / rdza
 • Sole mineralne
 • Pleśń / pleśń
 • Spływ farby
 • Gromadzenie się sadzy

Rozpoznaj problem z Twoim kominem? jak usunąć plamy i zacieki na ścianie komina?

Po pierwsze, co widzisz?

Jeśli zauważyłeś jakieś nietypowe plamy lub przebarwienia na swoim kominie, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak pozbyć się tych plam z cegieł i odzyskać to, co kiedyś było piękną konstrukcją na Twoim dachu.

Czy zauważyłeś któreś z poniższych zdarzeń w domu?

 • Czarne smugi sadzy pojawiające się w miejscach, w których nie powinny… (np. na zewnątrz kominka lub z boku ścian komina)
 • Czy Twój dach posiada plamy w okolicy komina?
 • Biały proszek na cegłach lub ścianach?

Obserwuj, aby rozwiązać problem przebarwień powierzchni

Jeśli nadal czytasz, prawdopodobnie wiesz, że masz plamę lub zaciek na dachu, kominie lub kominku. Może to dotyczyć również innych powierzchni, takich jak ściany zewnętrzne itp.

Teraz chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się plam z komin, jak usunąć plamy z dachu/gontu. Należy zrozumieć, że samo USUWANIE plam NIE ROZWIĄZUJE problemu.

Więc jeśli chcesz czegoś więcej niż tymczasowej poprawki; jeśli chcesz prawdziwego rozwiązani, zaczyna się od poznania przyczyny przebarwień powierzchni. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, które można zobaczyć z ziemi bez pomocy lub bez drabiny:

Spójrz na swój dach i komin:

 • Jakiego koloru są plamy?
 • Jak duża jest poplamiona powierzchnia?
 • Gdzie znajdują się przebarwione plamy?
 • Od jak dawna widoczne są przebarwienia na powierzchni?

Posiadanie tych informacji pomoże ci przeprowadzić badania, a następnie zdecydować, jakie działania podjąć dalej. Jeśli zdecydujesz się zadzwonić po profesjonalną pomoc, będziesz przygotowany do rozmowy o problemie. Fachowcy w tej dziedzinie to BitProjekt784 007 450

Jakiego koloru jest plama na Twoim dachu/kominie/kominku?

Zrozum, że różne przebarwienia oznaczają różne problemy. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, jeśli nie masz pewności. Przyjrzyjmy się bliżej, aby zidentyfikować przyczyny przebarwień kominów na podstawie koloru plamy, którą widzisz.

Próbując zidentyfikować różne rodzaje plam z komina, warto zaobserwować teksturę i kolor nieprawidłowości.

Kliknij dowolny kolor poniżej, aby przejść do odpowiedniej sekcji.

Najczęstsze przebarwienia występujące na cegle, kamieniu i dachach to:

 • Czarny
 • brązowy
 • Zielony
 • Pomarańczowy
 • czerwony
 • biały
 • Żółty zielony

Ostrzeżenie dla majsterkowiczów: Istnieją kroki, które ludzie mogą podjąć, aby naprawić lub zmniejszyć problemy z przebarwieniami. Pamiętaj tylko, że niektóre z tych plam można łatwo pomylić z czymś innym. Jeśli spróbujesz zrobić to sam i usunąć plamy z cegieł bez profesjonalnej pomocy, ryzykujesz błędną identyfikację problemu. Zastosowanie niewłaściwego działania naprawczego do usunięcia może spowodować gorsze uszkodzenia.

Zobacz jak poprawić ciąg w kominie: https://www.e-slask.eu/2021/11/24/jak-poprawic-ciag-w-kominie/

Czarne przebarwienia na kominie

Najczęstszą przyczyną czarnych plam jest sadza. Może się to zdarzyć z kominkiem lub może być przyczyną czarnych smug na gontach na dachu. Porozmawiajmy o lokalizacji. Jest duża różnica między czarnymi plamami na cegłach na zewnątrz a tymi ciemnymi od sadzy smugami, które widzisz w pomieszczeniu nad kominkiem. Oba są problemami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowego systemu wentylacji kominka.

Wskazówki dotyczące usuwania:


Jak czyścić sadzę z zewnątrz paleniska/od frontu kominka:

Po pierwsze, zalecamy NIE używać octu ani sody oczyszczonej ani innych domowych środków czyszczących, które powszechnie można znaleźć w Internecie. Ponieważ ocet jest kwasem, ryzykujesz uszkodzeniem doskonale dobrych cegieł, kamieni, okładzin fornirowych itp.

Zamiast tego preferujemy profesjonalny produkt o nazwie Paint 'N’ Peel . Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

(LUB zawsze możesz wynająć wykonawcę, aby wykonał pracę za Ciebie!)

Jak wyczyścić sadzę wewnątrz paleniska:

 • Usuń ruszt.
 • Usuń popiół z paleniska.
 • Wyszczotkuj cegły, aby usunąć sadzę i popiół.
 • Zamaskować palenisko w miejscu, w którym styka się z okładziną, a następnie spryskać (należy zachować ostrożność w przypadku nadmiernego natryskiwania).
 • Opcjonalnie: możesz również wykończyć, zakrywając go wałkiem na ciemną farbę wysokotemperaturową.

Ciemnozielony lub brązowy

Jeśli kolor plam na kominie jest ciemnozielony lub brązowy, może to być spowodowane przez związek organiczny, taki jak mech, pleśń lub porost glonów. Ponieważ istnieją różne rodzaje glonów, kolor i tekstura poplamionej powierzchni mogą się różnić w zależności od rodzaju formujących się narośli organicznych. Niektóre mogą nawet wydawać się czarne, jak czarna pleśń.

zielone wykwity na kominie
zielone wykwity na kominie

Dlaczego tak się dzieje?

Czynnikiem mogą być pogoda i sezonowe cechy lokalnego klimatu, takie jak utrzymująca się wysoka wilgotność. Możesz więc zaobserwować więcej mchu i glonów w miejscu o dłuższej porze deszczowej niż w suchym klimacie.

Na środkowym zachodzie widzimy, że wilgoć, która powoduje wzrost glonów lub pleśni na dachach ludzi, nie jest zwykle spowodowana pogodą lub klimatem. Zamiast tego dochodzi z wnętrza komina lub samego kominka! Deszcz, topnienie śniegu i kondensacja pary wodnej mogą stanowić niewielką część problemu.

Jeśli glony, mech, pleśń, pleśń lub jakiekolwiek inne związki organiczne rosną na zewnątrz twoich dachów lub kominów, woda dostaje się do twojego domu i powoduje niewidoczne szkody! Jest to powód do niepokoju i dobry powód, aby sprawdzić cały system w celu ustalenia, co powoduje wilgoć w Twoim kominie.

Usuwanie brązowych wykwitów z komina

Zadzwoń do lokalnych specjalistów serwisowych, aby rozwiązać przyczynę. Pamiętaj, aby poprosić o usługi prewencyjne podczas uzyskiwania wyceny napraw, aby upewnić się, że to się nie powtórzy.

Jeśli znajdujesz się w naszym regionie (Śląsk, Zabrze, Gliwice Tarnowskie Góry, Bytom, Chorzów) i masz coś zielonego wyrastającego z twoich kominów, możemy pomóc w usuwaniu, naprawie i usługach zapobiegawczych.

Jasnozielony lub żółty

Jeśli zobaczysz jasną zielonkawo-żółtą plamę na murze lub konstrukcji, prawdopodobnie jest to sól wanadu. Substancja ta jest zauważalna na jaśniejszych cegłach i często jest mylona z mchem. Mimo to, po bliższym przyjrzeniu się, zauważysz, że pojawia się na płatach suchej cegły, a nie na dużych obszarach wilgotnej cegły i zaprawy, jak wspomniane wyżej glony.

Ten problem zwykle występuje podczas przechowywania po produkcji, ale przed położeniem cegieł. Oznacza to, że można go częściej zaobserwować w nowych konstrukcjach niż w starszych istniejących domach.

Jak to się dzieje:

Podczas procesu wysychania nadmiar wody migruje przez powierzchnie cegły i soli wanadu. Po wprowadzeniu do kwaśnego środowiska osady soli krystalizują i zmieniają kolor na zielony.

Ponieważ woda deszczowa jest naturalnie kwaśna, gdy cegły są wystawione na nadmierny deszcz, mogą pojawić się nieatrakcyjne plamy żółto-zielonych plam (które wyglądają bardzo podobnie do tego, jak wyglądają siniaki na skórze, gdy zaczną się goić).

Chociaż jest to złoże soli, wanad nie jest sproszkowany; dlatego nie będziesz w stanie go łatwo zetrzeć. Chociaż nie jest to zwykle uważane za szkodliwe, z pewnością nie jest to ładny widok, jeśli chodzi o twoje właściwości.

Usuwanie:

Nigdy nie używaj kwasu solnego (chlorowodorowego) na jasnych cegłach. Do usunięcia tej substancji można użyć innych roztworów chemicznych. Jednak niewłaściwie czyszczony może pozostawić na swoim miejscu nierozpuszczalną brązową plamę. Najlepiej skonsultować się z producentem cegieł, aby uzyskać zalecaną metodę czyszczenia.

Jasnobrązowe, pomarańczowe lub czerwone plamy

Kiedy widzimy czerwone plamy na kominach, wszyscy widzimy różne odcienie, ale najczęściej spotykanym kolorem plam na kominach jest ciemnoczerwono-pomarańczowy, prawie czerwonawo-brązowy. Znajomość rodzaju komina cierpiącego na przebarwienia komina może pomóc w ustaleniu przyczyny.


Rdza jest bardzo powszechna w fabrycznych systemach, które mają metalowe osłony na górze. Jeśli widzisz rdzewiejące smugi na bocznych ścianach twojego komina, to prawie zawsze winowajcą jest woda. Nie ma znaczenia, czy Twoja pogoń jest pomalowana, czy pokryta sztukaterią; nadal możesz być narażony na smugi plam spowodowane rdzewieniem osłony bieżnika lub czapki komina.

Biały wykwit, zaciek na kominie

Porozmawiajmy o tym, dlaczego Twoje cegły stają się białe: Najczęstszą białą plamą na kominach jest sypki materiał zwany wykwitem. Zauważysz, że zaczyna się jako małe plamy, a z czasem staje się większymi, połatanymi obszarami białych plam na cegłach, kominach (lub innych murowanych ścianach, budynkach itp.). Chociaż nie jest technicznie uważana za „plamę”, jest zakurzona wyglądający depozyt białych kryształków soli. Chociaż jest to naturalne, nie chcesz, aby tak się stało i można temu zapobiec, impregnując odsłonięte powierzchnie.

Jak to się dzieje?

Białe naloty pozostają po wyparowaniu wody, uniesieniu się, uwolnieniu z cegły i pozostawieniu słonego osadu. Chociaż może się to zdarzyć po stopieniu lodu i śniegu, najczęściej jest to znak, że woda płynie lub spływa do komina, gdzie NIE powinna wchodzić.

Z biegiem czasu te wilgotne warunki mogą wyrządzić znaczne szkody we wnętrzu domu. Może zacząć pojawiać się w postaci pleśni lub pleśni rozwijającej się w innym miejscu w domu, na przykład na ścianach lub suficie.