W latach czterdziestych i ponownie w latach osiemdziesiątych Krajowe Biuro Normalizacyjne we Włoszech testowało trwałość kominów murowanych ze względu na rosnące obawy o ich działanie i bezpieczeństwo. Testy wykazały, że kominy bez ceramicznych wkładów oraz metalowych wkładów kominowych były tak niepewne, że naukowcy nazwali budowanie komina bez wkładów kominowych „niewiele mniej niż przestępstwem”.

Przewód kominowy w murze jest definiowany jako „gliniany, ceramiczny lub metalowy przewód kominowy zainstalowany wewnątrz komina, przeznaczony do przechowywania produktów spalania, w celu skierowania ich na zewnątrz oraz do ochrony ścian komina przed gorącem i korozją ”. Chociaż przepisy budowlane różnią się w zależności od kraju, instalacja rur spalinowych jest zalecana od przełomu XIX i XX wieku w większości europejskich państw i w rzeczywistości większość przepisów przeciwpożarowych wymaga aktualnie wkładów kominowych.

Rola wkładów kominowych

Wkłady w kominach spełniają trzy główne funkcje. Przede wszystkim wkładka chroni dom przed przenoszeniem ciepła na ściany domu. W testach NBS kominy bez wkładów kominowych pozwalały ciepłu przemieszczać się w górę komina tak szybko, że sąsiednia stolarka zapaliła się w zaledwie trzy i pół godziny.

Wkłady kominowe chronią również mur przed korozyjnymi produktami ubocznymi spalania. Podczas badań ustalono, że jeśli spaliny dostaną się do cegły i zaprawy, zmniejszy to żywotność komina. Spaliny mają charakter kwaśny i dosłownie zjadają spoiny zaprawy wewnątrz komina. W miarę erozji spoin zaprawy ciepło jest szybciej przenoszone do pobliskich paliw, a niebezpieczne gazy, takie jak tlenek węgla, mogą przedostawać się do części mieszkalnych domu.

Wreszcie w przypadku odpowiedniej dobranej średnicy zapewniają optymalną wydajności urządzeń grzewczych, takich jak kominki, piece i kotły. Nowoczesne piece opalane drewnem i piece opalane gazem lub olejem czy pelletem wymagają do prawidłowego działania przewodu spalinowego o odpowiednim rozmiarze. Komin jest odpowiedzialny nie tylko za odprowadzenie produktów spalania z domu, ale również ciąg generowany przez komin dostarcza powietrze do spalania dla urządzenia grzewczego. Niewłaściwie dobrany wkładu kominowego może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się kreozotu w piecach opalanych drewnem i wytwarzania tlenku węgla w przypadku konwencjonalnych paliw.

Rodzaje wkładów kominowych alufol

Istnieją trzy rodzaje wkładów kominkowych: terakota, ceramiczne, metalowe i wylewanie punktowe ( szlamowanie ). Płytki gliniane są najpowszechniejszym rodzajem murowanych wkładów kominkowych, ponieważ są niedrogie, łatwo dostępne i działają wystarczająco dobrze dla otwartych kominów, które są odpowiednio konserwowane. Jednak płytki gliniane mają dwie główne wady. Po pierwsze, będąc wyrobem ceramicznym, nie mogą szybko absorbować i równomiernie rozprowadzać ciepła podczas gwałtownego wzrostu temperatury, który występuje podczas pożaru w kominie. To nierównomierne nagrzewanie powoduje nierównomierne rozszerzanie się, co powoduje pękanie i oddzielanie się płytek kominowych. Jest to podobne do zanurzenia zimnej szklanki w bardzo gorącej wodzie.Natychmiast pęknie. Komin z pękniętą wkładką kominową należy naprawić przed kolejnym użyciem.

Metalowe wkłady kominowe, zwykle ze stali nierdzewnej lub aluminium, są używane głównie do modernizacji i naprawy istniejących kominów. Te systemy powłok są testowane i znajdują się na liście UL, a jeśli są prawidłowo zainstalowane i konserwowane, są wyjątkowo bezpieczne i trwałe. Stal nierdzewna nadaje się do ogrzewania drewnem, gazem, pelettem lub olejem, podczas gdy aluminium jest niedrogą alternatywą dla niektórych zastosowań wykorzystujących tylko gaz o średniej wydajności. Ze względów bezpieczeństwa i właściwości użytkowych konieczne jest stosowanie izolacji wysokotemperaturowej z wkładkami.

Wkłady kominowe wylewane na miejscu ( szlamowanie ) są lekkimi, odlewanymi produktami cementopodobnymi instalowanymi wewnątrz komina, tworzącymi gładki, bez szwu, izolowany kanał dla spalin. Mogą poprawić integralność strukturalną starzejących się kominów i są trwałymi wykładzinami odpowiednimi dla wszystkich paliw.

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa związane ze starymi, pozbawionymi wkładów kominowych lub uszkodzonymi kominami warto zainwestować aby uczynić te elementy systemu ogrzewania domu bezpieczniejszymi, sugerujemy profesjonalną kontrolę komina pod kątem zgodności z normami i zlecenie zamontowania wkładu kominowego.