Wszystkie konstrukcje budowlane prędzej czy później zużywają się, zaczynają pękać, kruszą się. To stwierdzenie dotyczy również wystarczająco ważnego miejsca w systemie ogrzewania domu – kominów. W litewskim sektorze mieszkaniowym dominują najbardziej podstawowe kominy – kominy wykonane z różnego rodzaju cegieł, które starzeją się szybciej niż budynki. Często widuje się połamane, popękane, brązowe, pokryte żywicą cegły. Tak więc naprawa komina to codzienność właściciela własnego domu.

Jaki jest możliwy wybór przy renowacji komina w prywatnym domu, starej kamienicy lub w zabytku? Według eksperta ds. technologii ogrzewania, firma Bit-Projekt może zaoferować kilka sposobów na modernizację. Pierwszym z nich jest zbudowanie trójwarstwowego komina modułowego zamiast starego komina. Kominy wielowarstwowe Cermas można montować w odległości do 5 cm od obiektów łatwopalnych, co jest szczególnie ważne dla właścicieli domów drewnianych.

stalowy system kominowy
stalowy system kominowy

Innym sposobem jest zastosowanie stalowego systemu kominowego CermasPolska. Jest to system z warstwą zewnętrzną wykonaną ze stali nierdzewnej oraz warstwą izolacyjną i wkładem ceramicznym wewnątrz. System ten jest wygodny w użyciu, gdy komin może być zainstalowany na zewnątrz budynku. Trzecią metodę można zastosować do starych domów. Jest to ceramiczny system kominowy Cermas do renowacji, którego jednym z elementów jest rura oddymiająca wykonana z ceramiki szamotowej.

Kominy wielowarstwowe są bardziej odporne na ogień

Trójwarstwowe kominy modułowe Cermas wyposażone są w niezwykle niezawodne wewnętrzne rury ceramiczne wykonane z wysokiej jakości niepalnej ceramiki szamotowej, odpornej na wysokie temperatury i jej wahania. Rury szamotowe są niewrażliwe na wilgoć, kwasy i agresywny kondensat, odporne na korozję, wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością i trwałością, spełniają wszystkie najsurowsze normy i wymagania przeciwpożarowe obowiązujące obecnie dla takich produktów.

Przy wyborze komina modułowego trójwarstwowego należy wziąć pod uwagę właściwości wkładów ceramicznych: porowatość, chłonność, grubość ścianki. Projektując kominy murowane z metalową wkładką, należy zachować odległość co najmniej 38 cm między metalową wkładką a konstrukcjami palnymi zgodnie z wymaganiami. Kominy murowane mają większe gabaryty – instalując je w domach drewnianych należy przeznaczyć sporo miejsca na dodatkową warstwę materiałów niepalnych. Tym samym wybór rozwiązań oferowanych przez Cermas Polska pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Kolejnym ważnym faktem jest to, że kominy Cermas Polska można montować razem z kanałami wentylacyjnymi.

System modernizacji kominów

Obecnie popularne są kominy z wkładami stalowymi. Ale takie kominy nie są uniwersalne i w każdym przypadku można je dostosować do temperatury i sposobu pracy urządzenia grzewczego – mokrego lub suchego. W tym kontekście należy wybrać rodzaj stali użytej do produkcji wkładu kominowego. Kominy stalowe są niezwykle wrażliwe na tzw. proces suszenia kondensatu. Gdy temperatura w kominie wzrasta z powodu gromadzenia się kondensatu, rozpoczyna się proces suszenia: kondensat nagromadzony na ścianach odparowuje i zaczynają gromadzić się kwasy. Wtedy stal jest najbardziej dotknięta korozją. A komin Cermas z wkładem ceramicznym Kms-BUD jest uniwersalny, więc do takiego systemu można podłączyć dowolne urządzenie grzewcze i zawsze łatwo wymienić w razie potrzeby.

Do renowacji kominów BitProjekt oferuje system kominowy CermasPolska, który posiada zewnętrzną warstwę wykonaną ze stali nierdzewnej i wewnętrzną warstwę izolacyjną oraz taki sam wkład ceramiczny. Opracowano ceramiczny system kominowy dla budynków dziedzictwa kulturowego i starych kamienic. Grubość ścianki rury tłoczonej na sucho stosowanej w systemie kominowym wynosi od 6 do 8 mm. Ze względu na znacznie cieńszą niż zwykle ściankę, taki komin jest znacznie bardziej odporny na wysokie temperatury i ich wahania.

Stalowe Systemy kominowe nadają się zarówno do paliw stałych, jak i płynnych, gazu, niskich i wysokich temperatur spalin (do 400 stopni ciepła). Ten system jest odpowiedni dla wszystkich kotłów – zarówno kondensacyjnych, jak i prostych. System jest niezwykle odporny na kwasy, wilgoć, ogień (nawet do 90 minut) i jest niezwykle trwały.