Planujesz zmodernizować swój system grzewczy lub wybrać właściwą drogę do efektywnego ogrzewania domu? Jeśli nie masz stałego podłączenia do sieci gazowej, możesz wybrać jedno z trzech popularnych rozwiązań. Ekogroszek, pellet czy paliwo płynne – które z tych rozwiązań jest najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne dla domu?

Chcesz taniego, czystego i ekologicznego rozwiązania? Zobacz, czym charakteryzują się różne sposoby ogrzewania domu i na co musisz się przygotować decydując się na ekogroszek, pellet lub LPG. Przygotowaliśmy największe zalety i wady każdego rozwiązania.

EKOGROSZEK – EFEKTYWNE OGRZEWANIE

Najczęściej wybierają go ci, którzy w praktyce wiedzą, jak wygląda ogrzewanie domu węglem i obecnie szukają wygodniejszego i bardziej przyjaznego środowisku rozwiązania. Z punktu widzenia użytkownika tradycyjnych pieców, zastosowanie specjalnych kotłów na ekogroszek jest bardzo proste.

ogrzewanie kotłem na ekogroszek
ogrzewanie kotłem na ekogroszek

Kotły nowej generacji posiadają wygodne podajniki, które automatycznie podtrzymują spalanie. Sprzęt na ekogroszek jest również szczelniejszy i charakteryzuje się niższą emisją substancji toksycznych niż w przypadku zwykłego węgla. Ekogroszek produkowany jest z wysokiej jakości węgla, dzięki czemu dym zawiera mniej związków siarki i innych szkodliwych substancji.

WADY EKOGROSZKU DRZEWNEGO

Dużą wadą tej technologii jest wydzielenie wydzielonej przestrzeni na kocioł i magazyn węgla. Przestrzeń, w której składowane jest to paliwo, jest zanieczyszczona pyłem z kotła i okruchami węgla, dlatego nie może być wykorzystywana przez najemców do innych celów.

Na rynku dostępnych jest wiele fałszywych węgli z ekogroszku wyprodukowanych ze szkodliwych odpadów i podających się tylko za produkty ekologiczne. Dlatego dokładnie sprawdzaj parametry zakupionego paliwa i bądź czujny. Dodatkowo specjalny ekologiczny kocioł na węgiel to spora inwestycja

PELLET, CZYLI CZYSTE OGRZEWANIE

Pellet jest z pewnością czystszym paliwem. Pellety z trocin nie zawierają sztucznych substancji i nie zanieczyszczają jak węgiel. Po spaleniu wydzielają naturalny, drzewny zapach, a popiół powstały w wyniku spalania można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Jest to zatem bardzo przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania.

Spalanie pelletu jest również bardziej przyjazne dla środowiska dla użytkowników i środowiska. Pakowanie produktu w 10 kg worki pozwala na wygodniejsze i wygodniejsze napełnianie kotła.

ogrzewanie kotłem na pellet
ogrzewanie kotłem na pellet

Zaawansowany kocioł do spalania pelletu zapewnia oczywiście łatwą regulację temperatury i optymalne wykorzystanie paliwa, ale to duża inwestycja. Sam pellet również nie należy do najtańszych paliw.

W przypadku wyboru systemu ogrzewania na paliwo stałe pamiętaj o potrzebie frezowania komina, frezowanie komina zapobiegnie kondesacji spalin co zapobiegnie powstawaniu wykwitów na kominie.

OGRZEWANIE GAZEM PŁYNNYM

Ogrzewanie na gaz płynny to najlepsze rozwiązanie, gdy nie masz bezpośredniego dostępu do gazu ziemnego. Instalacja zbiornika umożliwia bezobsługowe korzystanie z ogrzewania i kuchenki gazowej. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla najemców domu, ponieważ zbiornik uzupełniany jest przez serwis, który dodatkowo każdorazowo sprawdza szczelność urządzeń.

W przeciwieństwie do ekogroszku i pelletu, ten sposób ogrzewania jest niewielką początkową inwestycją, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na wynajem zbiornika LPG. Umieszczając zbiornik w ogrodzie nie musisz przeznaczać dużej przestrzeni w domu na kocioł i magazyn opału. Ponadto cena uzupełnienia tego surowca również nie jest wysoka.

Jest to najbardziej ekologiczne z prezentowanych rozwiązań, ponieważ technologia ta praktycznie nie wpływa na środowisko i jest niezauważana przez mieszkańców domu podczas codziennego użytkowania. Niezwykła wygoda i profesjonalna obsługa to zalety, które sprawiają, że gaz płynny, który zyskał już popularność na Zachodzie, zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce.

ogrzewanie gazem płynnym
ogrzewanie gazem płynnym

Decydując się na określony sposób ogrzewania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt paliwa, ale także na czystość powietrza w domu i wokół niego. Jeśli wybierzesz naprawdę ekologiczne i wygodne rozwiązanie, zapomnisz o systemie grzewczym domu. Wydajne ogrzewanie nie zajmuje czasu i przestrzeni mieszkańców domu oraz nie generuje zanieczyszczeń i kurzu. Pamiętaj o tym przed podjęciem decyzji.