Chociaż definicja domu pasywnego wskazuje, że budynek nie posiada tradycyjnego systemu ogrzewania, a ogrzewanie odbywa się dzięki wewnętrznemu odzyskowi ciepła i promieniowaniu słonecznemu, czy wykorzystaniu pompy ciepła z pewnością istnieją alternatywy.

Systemy kominowe z wkładami ceramicznymi

zyskują na popularności „Pięć lat temu najlepszym rozwiązaniem kominowym dla wielu budowniczych wydawał się być komin murowany z wkładem ze stali nierdzewnej. Dziś możemy śmiało mówić o alternatywach, które zadomowiły się na rynku”.

Według kominiarzy kominy z wkładami ceramicznymi nabierają ostatnio coraz większego znaczenia ze względu na efektywność energetyczną nowych budynków i ulepszanie urządzeń grzewczych takich jak pompy ciepła. Domy klasy A lub pasywne nie potrzebują potężnych urządzeń grzewczych, więc kominów potrzebują teraz innych.

Ściany ceramicznego komina zapewniają doskonałą przyczepność. Są łatwiejsze w czyszczeniu, dużo bardziej odporne na wysokie temperatury i kondensaty. Zdaniem kominiarzy, kominy ceramiczne muszą być instalowane wyłącznie przez profesjonalnych rzemieślników, ponieważ popełnianie błędów instalacyjnych będzie kosztowne i skomplikowane. Kominy z wkładami ceramicznymi można dziś nazwać najnowocześniejszym tego typu produktem na rynku.

systemy kominowe do domu pasywnego
systemy kominowe do domu pasywnego

Jakie kominy ceramiczne nadają się do domów pasywnych?

Kominiarz mówi, że wymagania dotyczące szczelności i izolacyjności cieplnej budynku muszą spełniać kominy. Należy zauważyć, że nie wszystkie kominy ceramiczne obecnie dostępne na rynku nadają się do domów pasywnych.

„Obecnie istnieją już systemy kominowe odpowiednie dla domów klasy A, A+ i pasywnych (A++). Ich ceny różnią się od tradycyjnych kominów o około 20-30 proc. Koszt własny i technologiczne know-how produktów użytych do produkcji również decydują o wyższej cenie produktu” – zapewnia ekspert.

Większość kominów w systemach ceramicznych dostępnych na rynku nie spełnia wymagań, ponieważ powietrze jest wyprowadzane z pomieszczenia w celu wentylacji. Nowa generacja urządzeń przeznaczonych do domów pasywnych różni się od poprzednich szczelnością – nie ma potrzeby wietrzenia. Jest cieńszy – grubość ścianki tradycyjnego komina ceramicznego to około półtora centymetra, grubość ścianki nowoczesnego komina do domu pasywnego jest trzykrotnie mniejsza. Nie boją się wilgoci, nie ma warunków do szoku termicznego.

komin wentylacyjny komin spalinowy w domu pasywnym
komin wentylacyjny komin spalinowy w domu pasywnym

Takie właściwości decydują o przewadze kominów ceramicznych nad systemami stalowymi. Oba typy systemów nadają się do budynku klasy A++, należy jednak zwrócić uwagę na szczelność i powstawanie „zimnego mostka”. Instalując kominy ze stali nierdzewnej w domu pasywnym na pewno spotkamy się z problemem „zimnego mostu”. Nowa generacja ceramicznych systemów kominowych do domów pasywnych i klasy A posiada termobloki, które chronią przed takimi problemami. Sprzęt podłączony do systemów kominowych musi mieć te same właściwości i być szczelny.